Ten wpis poświęcamy relacji z objazdowej, 1000-kilometrowej wycieczki, na którą wybraliśmy się z mamą Kasi, która przyjechała nas odwiedzić i przy okazji odpocząć od warszawskiego zgiełku :)

Tym razem głównymi atrakcjami była wysokogórska kolej Flåmsbana (czyt. Flomsbana) oraz klif Preikestolen. Zdjęcia z tych miejsc i wielu innych znajdujących się po drodze atrakcji znajdziecie poniżej.


Na początek mapka, a na niej nasza trasa:

Punkt J to miejsce, z którego ruszyliśmy. Punkt B to Flåmsbana, C - Bergen. Preikestolen oznaczone jest balonikiem G. Droga powrotna prowadziła przez różne miejscowości, przez punkty H oraz I (wodospad Vøringsfossen, który odwiedziliśmy wcześniej w tym roku), aż do J - Ål, czyli miejsca naszego pobytu.Mniejszy zoom (widok na tą część Europy):Jeśli chcecie obejrzeć te okolice w innych powiększeniach i przede wszystkim wyraźniej, kliknijcie tutaj, aby otworzyć mapę. Klikając na 'Satelita' (prawy górny róg mapy) można oglądać mapę zrobioną ze zdjęć satelitarnych, a więc obraz rzeczywisty). 


Galerię zaczynamy jak zwykle spokojnie. Początek wycieczki, pierwsze widoki kilkadziesiąt kilometrów od miejsca naszego pobytu, miasteczka Ål. Niezbyt sprzyjająca pogoda, ale również taka aura dostarczyła pięknych widoków:
Zdjęcia z czegoś w rodzaju skansenu, na który wtargnęliśmy nie wiedząc, że za tą przyjemność się płaci ;) W każdym razie, fotki zdążyliśmy zrobić:

Kilka godzin później z okolic widocznego w oddali promu ruszyliśmy pociągiem w te otulone chmurami góry, na wysokość prawie 900 m.n.p.m. 

Okolice peronu Flåmsbana. Zagłębie turystyczne w bezpośrednim sąsiedztwie fiordu:Idealnie przejrzysta i błękitna woda. Żeby tylko nikomu nie przyszło do głowy zarzucić wędkę ;)
Na miejscu znajduje się dużo przeróżnych knajpek i sklepików, jak np. ta poniżej, skomponowana z zabytkowymi wagonami kolejki Flåm:

No i jedziemy ;) Zdjęcia z kolejki Flåmsbana. Możecie ją również zobaczyć w krótkim filmiku w serwisie Onet Podróże (tutaj). Oficjalna strona kolejki znajduje się tutaj. To jedynie 20,2 km w jedną stronę, ale trasa jest naprawdę niesamowita.  Budowana od 1923 aż do 1947 roku. 18 z 20 tuneli kopnaych ręcznie (!). Ostatnia  stacja, Myrdal położona jest na wysokości 866 m.n.p.m., a Flåm, miejsce, z którego ruszaliśmy to oczywiście poziom morza (bezpośrdnie sąsiedztwo fiordu). Największe nachylenie to 1:18, co plasuje tą kolej na trzecim miejscu jeśli chodzi o nachylenie torów. Wiem, że nie jest to Kolej Tynetańska z 80% trasy na wysokości powyżej 4000 m.n.p.m., ale gwarantuję, że i ta norweska atrakcja robi wrażenie :)


tNiżej widać tunele, którymi przepychaliśmy się nad tymi przepaściami:


Po drodze zatrzymaliśmy się nad wodospadem, nad którym pociąg stał "zawieszony" parę minut. Po chwili rozległa się ludowa muzyka i w oddali zaczęła tańczyć jakaś nimfa, rusałka, czy Bóg jeden wie co ;) Trochę tandetna atrakcja, ale turyści w przedziałach wiekowych 0-5 oraz 70-100 byli zachwyceni ;)Po chwili od wyjazdu z Flåm stanęliśmy w korku przed zamkniętym tunelem. Uzbierało sie w nim za dużo gazów i po raz kolejny musieliśmy czekać. Wcześniej zamknięto drogę z powodu osuwających się kamieni. To oczywiście nic oryginalnego, opóźnienia spowodowane tego typu "atrakcjami" trzeba wkalkulować w czas podróży.


Nocleg w Bergen, mieście, z którego większą galerię możecie zobaczyć oglądając nasze wpisy z zeszłego roku (link znajduje się w kolumnie po prawej stronie).

Kolejny dzień. Pierwszy prom. Później czekać nas będą jeszcze 3. Dość drogi środek transportu, ale nie ma wyjścia :) Po drodze mieliśmy kilka razy inną możliwość przemieszczania się między wyspami. Były to tunele do głębokości ok. 270 m.p.p.m.! 4km w dół i 4km w górę pieknymi tunelami. Naprawdę spora frajda :)
Miniarturka naszego przewoźnika:


Sandnes:Dalej w drogę:
 

W końcu dojechaliśmy do Preikestolen - klifu o wysokości 604 m, położonego nad Lysefjordem. Samochód zostawiamy na parkingu i ruszamy w górę. 3,8-kilometrowa przeprawa przez kamienne szlaki, miejscami naprawdę ekstremalne wejścia mokrymi przełęczami, coś niesamowitego.Widok na parking. Zaledwie kilka minut drogi. Sam początek.
 

Co chwila padalo, czasami zmuszeni nawet bylismy zatrzymywac sie i stac jakis czas w grupie pod parasolka, bo nie dalo sie wchodzic w takich warunkach.
 

Niedaleko celu, bardzo wysoko w gorach bylismy swiadkami akcji ratunkowej. Helikopter wiszac nad przepascia ratowal jakiegos nieszczesnego, prawdopodobnie polamanego podroznika.


 

Z powrotem na dół:


 

Dalej w drogę. Trzeci dzień wyprawy - droga do Eidfjord:


 

Eidfjord: 

Vøringsfossen - wodospad, nad którym byliśmy już wcześniej. Więcej zdjęć znajdziecie w jednym z wcześniejszych wpisów.
 

I na koniec Ål, miasteczko, w którym będziemy jeszcze niecałe 2 tygodnie :)

Name:

Komentarze: